Słownik fotografa – litera A
Aberracja
Zniekształcenie obrazu spowodowane niedoskonałością rzeczywistego układu optycznego. Jeden z rodzajów aberracji układu optycznego, w wyniku którego obraz punktu znajdującego się poza osią optyczną ma postać niesymetrycznej plamy (w kształcie przypominającej przecinek). Jest spowodowany nierównomiernym załamaniem promieni przez różne obszary soczewki.
Automatyczne ustawianie ekspozycji
Ustawiana przez aparat na podstawie wyników pomiaru światła. System może być półautomatyczny z priorytetem czasu otwarcia migawki.
Automatyczna Wtyczka Ekspozycji
W fotografii automatyczne fotografowanie wielu (najczęściej 3) klatek o różnej wartości parametru (czas otwarcia migawki, względny otwór przysłony itp.). Fotografowie, nawet profesjonalni, często tracą dobre ujęcia z powodu nieudanego doboru parametrów fotografowania (na przykład zdjęcie jest niedoświetlone, lub prześwietlone. Wraz z pojawieniem się fotografii cyfrowej problem ten nasilił się: szerokość matrycy jest mniejsza niż rolki aparatu i ramka może zostać ukazana w procesie wyświetlania lub drukowania zdjęć. W niektórych przypadkach za pomocą aparatu cyfrowego można przygotować się do robienia zdjęć, wykonując kilka zdjęć próbnych, ale nie zawsze jest to możliwe (podczas sesji plenerowej lub reportażowej, lub gdy ekran wbudowany w aparat nie jest wystarczający do oceny jakości zdjęć). Pomaga tutaj tryb bracketingu: aparat automatycznie wykonuje trzy klatki z różnymi wartościami parametrów. W przyszłości fotograf z tych ramek może wybrać najbardziej udany.
Auto wyzwalacz migawki
Urządzenie w aparatach mechanicznych) zapewniające wyzwolenie migawki aparatu po określonym czasie po naciśnięciu spustu.
Autofokus z priorytetem migawki
Tryb pracy systemu autofokusu, w którym można zrobić zdjęcie bez względu na to, czy ostrość została zakończona. Służy do fotografowania szybko poruszających się obiektów, gdy ważne jest, aby fotograf reklamowy nie przegapił ani jednej klatki.
Aktywny autofokus
System automatycznego ustawiania ostrości. Aparat wykrywa odległość do fotografowanego obiektu, oświetlając go promieniowaniem podczerwonym i określając czas powrotu odbitego sygnału. Istnieją również aktywne systemy autofokusu z wykorzystaniem ultradźwięków.
Anomalna wariancja częściowa
Różnice we współczynniku załamania światła dla dwóch fal widma widzialnego nazywane są dyspersją częściową. Większość materiałów optycznych ma zbliżoną charakterystykę częściowej dyspersji. Istnieją jednak materiały, w których właściwości dyspersyjne znacznie różnią się od zwykłego szkła optycznego.
Apertura (przesłona)
Wielkość określająca czynny otwór obiektywu. Zależy od średnicy soczewek lub przysłony, ograniczając przepływ światła przechodzącego przez soczewkę.
Apochromat
Soczewki, w których aberracje chromatyczne są eliminowane dla trzech lub więcej kolorów. Ta funkcja jest najbardziej przydatna w teleobiektywach.
Astygmatyzm
Jeden rodzaj aberracji, objawiający się tym, że obraz punktu znajdującego się na osi optycznej to dwa wzajemnie prostopadłe odcinki linii prostej położone w pewnej odległości od siebie
Asferyczna soczewka
Soczewka, która ma bardziej złożony niż sferyczny kształt powierzchni. Soczewka tego kształtu jest szczególnie przydatna do zmniejszania dystorsji w obiektywach szerokokątnych.
Cenne wyjaśnienie terminologii fotograficznej. Pracując z fotografami często używają oni tych słów.